Startseite Kontakt Forum Galerie Lybri Shop Produkte Impressum Webmaster TeToVaRi.ch Mir se keni ardhur te TeToVaRi.ch
®
Copyright © 10.06.2002 by TeToVaRi
Die WebSeite wird vom SERVER  TeToVaRi.ch ® verwaltet.
Poezija

Jeta, megjithate eshte me e mir Ndoshta Zoti ka dashur ti takojme disa njerez te gabuar para se ta takojm ate te vertetin,

ashtu qe pasi te takohemi me te, te jemi te vetedishem, sa duhet Ti jemi mirnjohes per kete shperblim...

Kur dera e shpreses mbyllet, hapet tjetra, nderkaq ne aq gjat renkojm dhe shikojm kah dera e mbyllur, sa qe nuk e shofim

ate qe na esht hapur...Shoket me te mir  jan ata me te cilet mund ta kaloni ter naten, pa folur asnje fjal  e kur ndaheni te

ndiheni sikur ka qen biseda me e vlefshme ne jeten tuaj...

Vertet, nuk jemi te vetedishem per at qe posedojm  natyrisht derisa ta humbim, por e vertet  esht  se nuk jemi te

vetedishem edhe per at  qe na mungon, natyrisht deri sa ta gjejme..

 

Ti dhuroni dikujt tere dashurin, nuk do te thot,

se edhe ata do te ju duan. Mos pritni kompenzim

me dashuri, por shpresoni qe te pakten ajo do te

mbillet ne zemrat e tyre, e nese as kjo nuk ndodh,

ateher kenaquni se ajo te pakten esht  ne zemren tuaj.

Ju mjafton nje minut qe te dashuroheni,

nje ore qe dikush te ju pelqej,

nje dite qe dike ta duani,

E nuk do te ju mjaftoj nje jete e ter  qe die  ta harroni...

Mos vraponi pas pamjes; mund te ju mashtroj.

Mos vraponi pas pasurise; mund te tretet.

Shkoni pas atij qe ju bene te lumtur,

ngase mjafton nje buzeqeshje qe diten

e mbrapsht tua kthje ne lumturi...

Ekzistojne qaste kur dikush aq shume ju

mungon, sa qe deshironi qe ta nxjerrni

prej enderrave tuaja dhe ta perqafoni ne 

zhgenderr...

enderroni krejte qka deshironi te enderroni,

Shkoni atje ku deshironi te shkoni

Edhe behuni qka deshironi te beheni

Nje jete eshte dhe vetem nje rast eshte te

beni ate qe deshironi te beni...

Paqit shum fat, qe te jeni te gjentil

Shume sfida qe te jeni me te fort,

Shum vuajtje e dhembje qe te keni me shume mirekuptim,

dhe shume  shpres qe te jenime me te lumtur...

Kur nuk ndiheni mire, prore dilni ne anen e dikujt tjeter, me gjat se as ai tjetri nuk ndihet me mir.

Ata qe posedojn  me te mirat, nuk jane edhe me fatlumt,

por ata qe i shfrytezojne me se miri ato qe i posedojn ..

Fati ekziston per ata qe vajtojn  

Per ata qe jan  te  lenduar,

Per ata qe hulumtojne dhe mundohen

ngase, vetem ata mund ti qmojn  njerezit, te cilet ndeshen me jeten e tyre...

Dashuria fillon me buzeqeshje,

Zhvillohet me pekdhelje, perqafime,

perfundon me lot

gjdo ardhmeri ndertohet mbi te kaluaren:

Nuk mund te jeni te  sukseshem ne jet  nese nuk falni

Gabimet dhe nuk e harroni shpirtin e thyer

Cfar je ti per mua nje sekret i vogel qe ma ben jeten te veshtir per ta jetuar.Cfar jam un per ty nje mister qe vetem ti e di

Kur te vij pran varrit, me lot do te qaj.

Do te ulem ne gjunj dhe dheun e varrit tend ne dore do ta mbaj, do ta mallkoj vetveten pse nuk jam me ty, do ta hapi varrin

tek ti do te hy

Nuk dua te shkruaj as me shkronja e as me germa po dua te them se te dua nga shpirti e nga zemra ...????

te ruaj ne zemer si nje kristal te bardh si nje engjul ne jeten time ki ardh si nje engjull qe me siell dashurin mendova qe

kisha humbur por ti ma ktheve lumturin

do te vi sonte me ndimen e persendis do te flej me ty nen jorgan te dashuris gjarper do te behem zemren do ta rrethoj

nese ke tjeter ne zemer me helm do ta helmoj

ti do te martohesh ne dasmen tende do te vi i dalluar nga te gjith une do te rri goten mos ma mbosh me raki do ta mbushi

vet me lotet e mi

me prit sonte ne enderr se do te vij por mos u tremb fle perseri s trokas as ne der as nuk do te zhoj do te puthi leht dhe

prap do te shkoj

godite zemren time aq sa ke fuqi kujdes se po lendohesh se mbrenda je ti

jeta te merzit te behet monoton kur e ki larg ata qe e don duhesh tja jepesh vetes nej shpresnese e don me zemer qendro

gjithmon ne bes

kur buzet te jan thar dhe puthja te mungon hape dritaren dhe lutju henes se puthjen time ajo ta dergon

te dua me don nje shtyll na pengon vetem varri shkret qe na ndan per jet!!!!!

nese i humbi te gjitha ne jet te kam ty ti vlen sa krejt

jo se nuk di te vuaj, jo se kur skam dashuruar! Por nje mall e kam ne zemerm, dhe ai ka vetem nje emer!!

SHEKULLI 20 SHEKULL I VARFERISE SHEKULLI 21 SHEKULL I DASHURISE

vdekja:pse oj vdekje askush ste don pse gjithkush tye te debon eja tek un me mall te pres mos shko tek aj qe nuk don te

vdes aj qe nuk don te vdes lere te jetoj eja tek uen me mall po te kerkoj edhe pse do kish vdekur do isha krenre do te them

lamtumiroj bot"TRADHETARE"

shok dhe shoqe nje fjal te ma ndegjoni ne moshen e re kurr mos u dashuroni

Te kerkova ne horozontin e qiellit

Te kerkova nen rrezet e diellit

Te kerkova ne kopshtin e gjlberuar

Te gjeta ne ZEMREN te plaguar

sante nuk me shoqron as kush tjeter per veq kujtimeve dhe dashuris qe kame per ty si lindi dashuria e madhe per ty ti je

shpres e jetes sime nese me dashuron dije se te dua te pres me zemer te haper vetem per ty e kam haper zemren time te

paster si loti aty je vetem ti nuk ka vend as kush tjeter .nese deshiron ta dish se sa te dua planifikoje nje takim me mu .ame

shum i lumtur qe po jetoj ne ket jet sepse te dua per jet...

P E R S E

Perse kur je keq Ti

E dhe une jam keq

Perse kur kembje ke Ti

E ndiej edhe une

perse kur te dhemb shpirti TY

Me dhemb edhe mua

Perse kur digjesh TI

Digjem edhe une

Perse kur vajton TI

Mua lotet me dalin

Perse kur ne shi ri TI

Lagem edhe une

Perse kur punon TI

Lodhem une

Perse kur kendon TI

Zeri mua nga shpirti me del

Perse kur skuqesh TI

Skuqem edhe une

Perse kur djersitesh TI

Djersa me kaplon edhe mua

Perse ne gjum kur te biesh TI

Mua syt  me mbyllen

Perse kur Hena

Me rreze te saja

Fytyren ta mbulon

Une ngrihem nga shtrati

Dhe eci neper oborr

Perse perse

Me ndodh  kjo

Te lutem me trego.

 

akuzohesh per vjedhje te nje mendje,dhe rrembimin e nje zemre,denohesh me 100 te puthura ne dite duke bashkangjitur

50 perqafime ne ore, pastaj akuzen e pranoj...

sa deshiroj te jem pran teje te sho se si flen te hi ne endrat e tua te tretem duke i puthur buzet e tua e pastaj te pershpresi

se sa fort te dua

Ne enderr me erdhe mbrem

me puthe edhe shkove

me perkedhele floket ngadale

prane vetes me afrove..

Sa gjate me mbajte ne perqafim

nen afshin eputhjeve te tua

ne syte etu verehej nje shkelqim

nga buzet qe digjeshin si prush

lehte me pershperisje

te dua shpirti im

Dashurija te ben te lumtur por edhe te, shtin te vdesesh per azgje hiq

Te dashurosh eshte kallaj,

por ta mbajshe eshte shum veshtir.

Ne shkoll kur shkoj nje zeshkane e takoj edhe pse e dua me ate nuk kaloj.

Nese syte e tu sonte nuk kane gjume nese loti yte sonte rrjedhe si lume nese deshira shendrrohet ne lakmi pranoje se

zemra ka rene ne dashur

Nese une s'te dua mos me duaj as ti mua

Nese une te urrej urrem edhe ti mua

Nese une vdes jeto ti per mua,por kurr

Mos harro se vetem ty te Dua....

Un dote jem me ty si ne vuajtje, si ne dashuri...nuk te le un kurr ty ne vetmi.

oh zemer dote mbuloj me dashuri..

edhe me mija pengesa ne rrug dashuria nuk ka ndalim ti ke hyr dhe dote mbestesh pergjithmon ne shpirtin tim..TI JE JETA

IME

je per mua nje enderr pa mbarim, nje dit plot diell, nje qiell plot me yje, nje buzeqeshje e kendshme, je nje puthje pa fund

dhe e embel....

 

imagjino dicka te bukur, jepi pa fundesi zemra im.. Zgjeroje me perjetshmeri, zbukuroje me yje dhe dashuri, ateher dota

kuptojsh sa TE DUA un ty...

mundohem te flej ne enderr me vjen hija jote.dua te qaj me jep forc buzqeshja jote.dua te vdes por nuk me len bukurija jote

Sikur ti ta dije,

se sa shum te dua,

asnje qast e dashur,

s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,

kur ti e din shum mir?

Te dashuroj dhe mos t`kam afer,

shum esht e veshtir.

 

Andaj t`pyes o shpirt,

si t`ja bejm ne tash?

Qe t`mos jemi vetem,

por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,

pse jeten sma gezon?

Qe zemra ime te ket pran,

at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,

kjo dit do te vjen,

qe zemra ime e lodhur,

pran tendes te flen.

Ne kte bote jemi vetem une dhe ti

zemra ti je ajo qe une quaj "Dashuri"

kte shpirt ma mbush plot lumturi

zemra per mua je vetem ti~~~

E kam mohuar, e kam perzen

e kam dashur , e kam urryer

me ka dhen dhimbje

me ke dhen emocione

te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj

pse pa te dot nuk jetoj

pse kurr e urrej e kerkoj

pse te dua edhe ****ten e shkatroj

pse un ndjenjen ta mohoj

dhe un vet shpirtin ta mallkoj

e shtyj e perplas me ze te lart i flas

po prap perball ajo syt i perplas

nuk te dua nuk te kerkoj

me kembgulje e mohoj

po prap kurr se harroj

ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake

je dinake e kurr su plake

per ty bejm lufta

per ty jetojm

per ty vuajm dhe veten shkatrojm

a lum si ai qe ty te ka provuar

ah mjer si ai qe ty te ka provuar

se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

Nga ti pres

buzen te ma ofrosh

nga ti pres

zemren te ma dhurosh

Nga ti pres

fjalen shum te dua

ateher je i imi

dhe kurr nuk kam per te harruar

Mos me pyet si jetoi

kur dit e nat ne ty mendoi

kur e din se jam e vetmuar

kur e din qe jam e lenduar.

mos me pyet pse kam lot ne sy

kur e din qe jan per ty

Ne takimin e par digjem si zjarr

Ne takimin e dyt te dua si syte

Ne takimin e tert te dua per jete

Ne takimin e katert nje puthje me hater

Thuaje te lutem, qe me don.

Pse kaq shum po me mundon?

Pse po tallesh ti me mua?

Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!

Thuajem tjeter dashuro.

Se ty me s`te dashuroj.

Dhe besom, se un do shkoj..

Net te tera kan kaluar,

Dhe un rrall kam folur me ty,

Shum lot kam derdhur nga syte,

Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.

Pse nuk me thua me te dua?

Pse ti me ke harruar?

Pse s'te merr malli me per mua?

Pse nuk me do sic me ke dashuruar?

Nje brenge te poshter kam,

Thelle tek zemra ime,

Nje ndjenje te pa pershkruar,

Qe do perfundoje jeten time.

E di qe ti per mua,

Nuk ke me dashuri,

Por un shum te dua,

Jam ber gjysem njeri.

Jeten time do e mbyll,

Me dhimbje dhe me brenga,

Kurre mos me harro,

Ke qen gjithmon ne zemren time brenda.

Sa shum kam per te thene,

Por fjale nuk gjej dot,

Nuk dua te jetoj me,

Dua te zhdukem nga kjo bot.

Te vdes e te fle i qete,

Ty me mos te te besdis ,

Zemra ime pac fat ne jete,

Rrugen time asnjehere mos e nis.

Ne qofte se te kam merzitur,

Apo te kam lenduar,

Te lutem me fal,

Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar.

Kur mos jem me ne kte bote,

Dhe ti kerkon te me flasesh,

Gjithmon do jem afer teje,

Vetem duhet te bertasesh

Hajde i dashuri im fole me mua,

Me jep nje fllad ere,

Me thuaj pse e more jeten tende,

Ne keto dit pranvere?

Megjithate ti RnB mos u merzit,

Nuk eshte faji jot,

Qe un po marr jeten time,

Dhe po iki nga kjo bot.

Vetem mos me harro,

Do jem gjithmon prane teje,

Sa here te kesh nevoje,

Aty do kesh dashurin prej meje.

Vendos mire ne jete,

Mos bej shum gabime,

Zgjidh njeriun qe te do,

Mos bej gabimet time.

Ty zemra ime e vogel,

O zot sa shum te dua,

per ty mendoj per nate,

Gjysmen e zemres ne varr do e marr me mua.

Shum yje ka qielli,

Por vetem nje yll kam un ne zemer,

Ti je ylli im i ndricem,

Qe me ndricoje rrugen dhe me mbaje zgjuar.

Tani ty te humba,

Dhe ne gjum do bie pergjithmon,

Nuk do zgjohem me nga endrrat,

Emri im do jet vetem nje jehone.